Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odkazy na skvělé modely pro FMS:

http://a190754.free.fr/FMS2.HTM

nebo

http://rcp.web.infoseek.co.jp/fms_aircraft_e.html

nebo

http://rcwayne.atspace.com/fms.html

Vlastní modely si můžete také vytvořit   zde

Vlastní krajiny si můžete vytvořit  zde

A samotný simulátor FMS si můžete stáhnout  zde

Pokud nemáte pákový ovladač k PC, prodává ho Pelikán i s CD modelů.

Nebo levnější simulátor také s CD modelů prodává ČEMECH, www.cemech.cz, zhruba za 650,-Kč! Funguje docela dobře. Letadla i krajiny si můžete stáhnout na odkazech výše. Přeji příjemné lety a spoustu ušetřených peněz za ušetřené modely.... :-)

Pokud víte o nějakých zajímavých stránkách kde se dají stáhnout modely nebo krajiny, nenechávejte si to pro sebe a napište!

A tady trochu povídání o tom, zda FMS ano či ne... úsudek si samozřejmě udělejte sami.....

Mnohdy se mezi lidem modelářským diskutuje na téma letecké simulátory ano či ne. Jsou v zásadě dvě skupiny zastávající svá stanoviska. Nevím zda je to dáno tím jestli počítač vlastní nebo nevlastní, ale je to tak že jedni zastávají názor, že simulátor je k ničemu a je to jen hračka která nikomu nic pro vlastní létání nedá. Jen se tam beztrestně "rozbíjí" modely, ale kdyby si to měli stavět tak neumí nic. A navíc je to nerealistické a není tam cítit prostor

 Druhá skupina nesměle prohlašuje, že až tak k ničemu to není a že přece jen se tam dají získat nějaké návyky. Jsou také příznivci simulátorů, kteří o nich vědí kde co a živě diskutují na internetových stránkách.

Dovolím se zařadit se a vyjádřit zde svůj názor podložený zkušeností. Kdysi na začátku jsme měli méně výkonný počítač a na něm jsme se snažili vdechnout život u nás nejrozšířenějšímu simulátoru FMS verze 6,0 který je volně stažitelný na internetových stránkách. Náš počítač nám tehdy dovolil jej provozovat jen v té nejořezanější verzi kdy jsme stáhli grafiku modelu i pozadí na minimum. Zkoušky proběhly jen na ovládání klávesami a to je samozřejmě z pohledu modeláře o ničem. Tak jsme pořídili vhodný kabel a propojily starý vysílač Modela T4 Am a naše pokusy pokračovaly. Letící model se ale cukal a řízení bylo nerealistické jako by bylo opožděné. A tak se vlastně takto létat nedalo. Tenkrát jsem se určitě přikláněl k názorům první zmiňované skupiny modelářů. Časem nás školní potřeby staršího syna donutily investovat do výkonnějšího počítače a pokusy začaly znovu. Z internetu jsme stáhli novější verzi simulátoru FMS 7,0. Grafiku nechali v lepším nastavení již zmíněným vysílačem Modela se znovu pokoušeli plynule ovládat model na monitoru. Všechno bylo o poznání dokonalejší, ale model sebou stále v některých frázích pocukával. Tenkrát jsme také ještě ztráceli orientaci v krajině a všechno bylo v "plenkách". Různé pokusy odstranit pocukávání byly s vysílačem Modela neúspěšné, tak jsme do svých vysílačů ( Fc 18, Fc 16 aF14) zhotovili modul učitel /žák podle návodu na internetových stránkách. Po připojení těchto moderních vysílačů nastal výrazný posun v ovládání. Vše se zklidnilo a teprve teď jsme začali skutečně vodit model po monitoru plynule a v reálném čase.

Povzbuzeni těmito úspěchy jsme na internetových stránkách našli a natáhli do počítače na stovku různých modelů a asi deset různých krajin v nichž se dá pohybovat. A pak to začalo mít teprve nějaký smysl. Vybírali jsme si modely které byly nakonfigurovány tak že jsme s jejich vlastnostmi byli spokojeni a létání bylo co nejrealističtější. Později jsme našli na internetu krajinu kde je startovací dráha na ose označena čarou prodlouženou na jednu stranu modře, na druhou stranu červeně. Nad drahou jsou na obloze kolmé čáry (jakoby od proudového letadla) a tyto vyznačují osy dráhy když vyletíte nad obzor a dále je za drahou jakoby volejbalová sít která vám umožní dodržovat roviny letu a poloměry obratů. Pak teprve nastalo skutečné smysluplné trénování na simulátoru.

 

A když se mne dnes někdo zeptá zda to pak k něčemu je ve skutečnosti na letišti, tak mu bez kompromisu odpovím, že je. Doložit to mohu na zkušenostech svých dvou synů a i svojí. Dají se bez rozbíjení naučit základní návyky řízení modelu. Takže na letišti takový nováček vyškolený na simulátoru pod vedením zkušeného kolegy který především brzdí jeho sebevědomí bezpečně vodí model. Neplete si zatáčky ani při letu proti sobě. Bezpečně ví co je potáhnout nebo potlačit a nezmatkuje, ale hlavně letí s modelem kam chce on a ne kam chce model. To mám bezpečně ověřeno na mladším z mých synů. A všechno jde zdokonalit. Starší ze synů natrénoval na simulátoru akrobatickou sestavu včetně výkrutů do kruhu a podobných lahůdek. Sám jsem byl zvědavý jak na jaro bude vodit svého nového akrobata, když před tím létal jen Midle Sticka sem tam přemet a soudeček výkrut. A na jaro jsem čuměl a nejen já. Všechno co se naučil na simulátoru během pár letů předváděl i na obloze se skutečným modelem. Kdo nás zná jistě potvrdí Radimův jednoznačný pokrok během jedné sezóny. A šlo to dál. Výkruty do kruhu doma natrénované levé, pravé, dovnitř, ven prostě jaké kdo chce. A šlo to tak daleko že dnes létá výkruty do kruhu na doby. Kdo nás zná potvrdí a kdo si dovede představit toho "páčkování" a hodin tréninku jistě ocení. Proto dnes jednoznačně tvrdím SIMULÁTOR ANO ! A to se jedná o ten jednodušší volně přístupný všem kdo má počítač. Takže neváhejte jde jen o to najít vhodný model (dnes si vlastnosti umíme i v programu nadefinovat) a než do rozbíjení skutečných modelů vložit nějakou tu korunu do počítače který to zvládne. Jistě v konečném důsledku ušetříte !! No a pak v dlouhých zimních večerech najít v sobě tu vůli se zdokonalit. Nenahradí to přátele z letiště ani čerstvý vzduch jarní přírody takže se nemusíte bát, že vás to pak už ani nebude bavit. Bude a to tím víc čím budete v pilotáži jistější.

Autor článku: Svaťa

použito z: http://mujweb.cz/Obchod/rcmodely/zajimavosti.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Simulator rozhodně ano.

(Radovan, 21. 10. 2018 19:19)

Po prvním letu s modelem, který trval několik sekund ( opravdu nikdy pred tim jsem rc model neřídil ) a který skončil čumákem v zemi, jsem zakoupil přes internet v Číně RaelFlight na cd a k tomu vše potřebné. Začal jsem trénovat a opravdu - pokroky byly velké. Souvrat, výkrut, přemet, let na zadech, přistání ...Simulator mi dodal pocit jistoty při řízení modelu. Dokonce si myslím, že řídit model na simulátoru je trochu těžší než realita. Dnes vše nejprve vyzkouším na simulatoru a potom teprve v reálu. Já simulator rozhodně doporučuji. Přes Aliexpres 9 dolaru i s interlinkem doprava zdarma. Za tři týdny byl doma. Na cd je Phenix, Realflight a další tři simulatory. Letu zdar.........

Windows Vista ?

(Jirka, 6. 1. 2009 12:18)

Rád bych FMS vyzkoušel, ale ty Visty jsou velkým problémem. Je nějaké řešení?
Děkuji.

Re: Windows Vista ?

(Chose, 5. 1. 2012 8:08)

Lze stáhnout chybějící knihovnu z Netu, tu nakopírovat do instalačního adresáře. Včera jsem FMS rozběhl na Win7 Home a vše šlape bez problémů. Zde je odkaz: http://www.dll-files.com/dllindex/dll-files.shtml?d3drm

nastaveni

(kltaman, 26. 2. 2011 17:32)

prosim jak nastavit simulator na vrtulmik

Starej pes

(Vašek Šplíchal, 14. 1. 2011 19:01)

Pořídil jsem si simulátor FMS s ovladačem SIM transmitter 6 . Nereaguje nám na páku plynu ostatni funkce v pořádku , ale plyn musime ovládat 5. kanálem jelikož na 3. kanálu nejde nakonfigurovat.
PROSÍM O RADU. DĚKUJI VAŠEK

FMS doporucuji

(Marek (empi zawynutec seznam puntik cz), 26. 8. 2009 13:14)

Zdravim ctenare. FMS jednoznacne doporucuji. Jsem pilot opravdovych letadel (sportovnich) a zaujalo mne i modelarstvi. Proto jsem v roce 2005 zakoupil Sky Lady, ale pochopitelne jsem ji brzo "rozbil" (rozhodne to neni model pro zacatecniky, jak pise vyrobce!). Pak jsem si stahnul FMS simulator a behem zimni sezony postupne "pochopil" system rizeni, kde je oddelen ovladac "prava-leva" a "nahoru a dolu". Take zakonitosti "zkrizeni" rizeni "model leti ode mne" a "model leti ke mne".

Jakmile odesla zima, zakoupil jsem detskou RC hracku Silverlit X-twin Sport Flyer, pockal na den s minimalnim vetrem, dovazil 2g zavazickem a jal se letat.

A najednou to slo!

FMS proto doporucuji, pomuze "pochopit" zaklady rizeni modelu, aniz by jste rozbili drahe modely.

Krajiny

(Lovec58, 22. 10. 2008 16:40)

Ahoj ty krajiny mi udělat něak nejdo, neegzistuje něaká stránka kde je lze stáhnout.
Pokud ano pošli mi ji plís na email lovec58@seznam.cz.

Drobná rada

(Krtek, 26. 8. 2008 21:56)

Ahoj, začínam lítat s RC Cessnou 800 a po 3. kreši sem si vyhledal tenhle simulátor. Vyjde to fakt levnějš :-) Dřív sem sice dost modelařil ale s RCčkama nelítal. Sice je Cessna hodný éro ale je potřeba si spoustu věcí zažít.. Ale co sem chtěl poradit: Mam jenom tu čínskou vysílačku klterá je fakt jenom k tomuhle letadlu a nic moc se s ní navíc nevykouzlí. Takže jí k PC nepřipojim. Parádbně ale posloužej 2páčkový joypady. Mam Logitecha s 2 analog páčkama a je to přesně rozložený jako na vysílačce a iluze je dokonalá !
Krtek
www.krtkovo.estreanky.cz

FMS

(Vojta, 5. 12. 2007 15:49)

To jsem zkoušel a nic.

Názor starého psa.

(Šafi., 4. 12. 2007 15:24)

Je mi 60let a modelařím a létám ani si nepamatuji od kdy. Viděl jsem toho hodně a naučil jsem létat několik dnes schopných modelářů. Do jisté doby to bylo stále stejné a učení dalo práci a to nepočítám opravu modelů. Najednou nastal zlom a adepti na pilotní umění jako by byli z jiného světa. Ano za vše mohl PC simulátor. Rychleji si tito kluci osvojili návyky pro řízení modelů a s větší radostí chodili na cvičné lety, protože věci již dopředu rozuměli. Proto simulátory jem chválím. A závěrem všem přeji krásné podvečery s přáteli na letišti. Letu a simulátorům zdar.

Simulátor

(Leoš, 2. 12. 2007 20:03)

Ahoj, prvotní věc je: nejdříve spustíš simulátor a potom zapneš vysílač.

FMS

(Vojta, 2. 12. 2007 19:55)

Ahoj, chtěl jsem si zalítat na simulátoru FMS a tak jsem si půjčil od kamaráda kabel, ve škole na Windows 98 to spustil, ale počítač mi nějak nechtěl reagovat na mou vysílačku. Mám vysílačku Hitec Flash 5X. Mohli byste mi prosím poradit, kde by mohla být chyba? Předem děkuji. Jinak - článek je super a kdyby mi šla ta vysílačka, hned bych šel lítat:-)

FMS Ano

(Petr.Powder, 7. 7. 2007 23:00)

Díky za tyhle vaše stránky. Jsou dobře vedené, přehledné a hlavně tu najde každý něco pro sebe. Co se týká FMS říkám jednoznačně ANO, je dobré ho mít a sladit začátky modelářského létání s tímto simulátorem. Každý zašátečník si na něm může ověřit, že udržet model ve vzduchu není zase až tak jednoduché a získá základní návyky řízení. Minimálně tak ušetří svému modelu pár ran a své kapse dost peněz.

FMS

(Leoš, 6. 2. 2007 18:55)

Ty soubory jsou zazipované, stačí je rozbalit a uložit do nějakého adresáře.... např. do dokumentů a potom se již ve FMS objeví

Dotaz

(JVM, 6. 2. 2007 18:39)

Ty modely ke stažení jsou pěkné, ale nevím v jakém programu ten subor otevřít.

Díky díky

(Leoš Peteřík, 31. 12. 2006 18:39)

Děkuji za pochvalu, moc mne to potěšilo!!

FMS

(Sly, 31. 12. 2006 17:12)

Ten simulátor FMS je výborný, ještě když si zam můžu stáhnout ty modely. Máte hezké stránky!

Simulátor

(Admin, 7. 10. 2006 16:37)

Ten simulátor od fy ČEMECH stál 560,- a ne 650,-. Omlouvám se.